Vytvořit nový účet
x

Přihlašte se:

Uživatelské jméno:

Heslo:
 

nebo Vytvořit nový účet

  Zapomenuté heslo?



Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Je pod maticí pastorku podložka?
Autor Zpráva
ClintonLee83 Offline
JFcz-NOváček

Příspěvků: 4
Připojen(a): 16-11-2022
Přidat uživateli hodnocení 0
Příspěvek: #1
Je pod maticí pastorku podložka?
Omlouváme se za špatný překlad. Jsem Američan žijící v Česku. Níže přidám anglickou verzi.

Poté, co mi servisní technik nainstaloval těsnění pastorku, jezdil džíp v pořádku, až asi po týdnu začal při zpomalování vibrovat.

Dal jsem na pastorek nová ložiska a vše je zase pohromadě. Teď se snažím namontovat matici pastorku, ale nedaří se mi drtící pouzdro rozdrtit. Mlátička se mi ohýbá a jde mi to těžko.

Pod maticí pastorku nebyla žádná podložka. Potřebuji pod maticí pastorku podložku?

2006 Jeep Grand Cherokee 3.7l 2wd Chrysler 8,25 diferenciál

---------- english ---------

After having a service technician install a pinion seal, the jeep ran fine until about a week later, it started to vibrate when decelerating.

I put new pinion bearings on the pinion and everything is back together. Now I'm trying to install the pinion nut but I can't get the crush sleeve to crush. The breaker bar is bending and I'm having a hard time.

There was no washer under the pinion nut. Do I need a washer under the pinion nut?

2006 Jeep Grand Cherokee 3.7l 2wd Chrysler 8.25 differential
16-11-2022 12:58 PM
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Přidej Poděkování Odpovědět s citací příspěvku
Luma Offline
včelař turista

Příspěvků: 6 718
Připojen(a): 04-12-2011
Přidat uživateli hodnocení 33
Příspěvek: #2
RE: Je pod maticí pastorku podložka?
Hello,
there is no washer under pinion nut. Do you have correct crush sleeve?
Normaly it takes quite a bit power to crush the sleeve.
Be carefull when you crash sleeve and check quite often pinion moment.
You should also check the backlash and at least teeth marks on the ring before the assembly.
Luma

JEEP GRAND CHEROKEE WJ 4,7V8
JEEP GDAND CHEROKEE WK2 5,7V8
JEEP WRANGLER YJ 4.0l
You can do almost anything with a Jeep! (OIIIIIIIO)
16-11-2022 02:37 PM
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Přidej Poděkování Odpovědět s citací příspěvku
[-] Následující 1 uživatel vyslovil/li Poděkování pro Luma za tento příspěvek:
ClintonLee83
ClintonLee83 Offline
JFcz-NOváček

Příspěvků: 4
Připojen(a): 16-11-2022
Přidat uživateli hodnocení 0
Příspěvek: #3
RE: Je pod maticí pastorku podložka?
Děkuji za odpověď! V návodu se píše, že mám před matici nasadit podložku, ale ve schématu dílů žádná podložka není.

Drticí pouzdro, které používám, je 3507575.

[Obrázky: no-washer-png.4165768]


Přiložené soubory Miniatury
   
16-11-2022 02:54 PM
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Přidej Poděkování Odpovědět s citací příspěvku
palo-cherokee Offline
JFcz-Používá247

Příspěvků: 1 870
Připojen(a): 31-01-2012
Přidat uživateli hodnocení 32
Příspěvek: #4
RE: Je pod maticí pastorku podložka?
If you have a flanged pinion nut then there is no washer.
Washer was used only in combination with non flanged pinion nut
Chrysler changed the design somewhere mid 2005.

If you use the crush sleeve from Crown, then toss it into trash and get
a real crush sleeve from Spicer.

http://www.jeepparts.sk http://www.spinsro.sk
16-11-2022 03:16 PM
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Přidej Poděkování Odpovědět s citací příspěvku
[-] Následující 2 uživatelé vyslovil/li Poděkování pro palo-cherokee za tento příspěvek:
zapa, Piskot
MartyHQ Offline
denně s Jeepy

Příspěvků: 966
Připojen(a): 09-01-2012
Přidat uživateli hodnocení 14
Příspěvek: #5
RE: Je pod maticí pastorku podložka?
Yes. Crown crush sleeves should be illegal to sell. People have broken pinions trying to crush them, ask me how I know..

1999 XJ 4.0, auto, 4,10, Moab, Akebono, WJ steering
72 Charger - BB project
16-11-2022 03:21 PM
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Přidej Poděkování Odpovědět s citací příspěvku
[-] Následující 1 uživatel vyslovil/li Poděkování pro MartyHQ za tento příspěvek:
Piskot
ClintonLee83 Offline
JFcz-NOváček

Příspěvků: 4
Připojen(a): 16-11-2022
Přidat uživateli hodnocení 0
Příspěvek: #6
RE: Je pod maticí pastorku podložka?
Dobře, podíval jsem se na matici a viděl jsem, že závity začínají v polovině. Je to přírubová matice, odpověď Lumy mě dostala zpátky do garáže.

Musel jsem diferenciál znovu rozebrat, sundat drtící objímku a musel jsem ji začít drtit svěrákem. Svěrák to nedrtilo. Vložil jsem drtící objímku mezi dva kusy silného kovu a mlátil do ní těžkým kladivem.

Drcení objímky byla práce na 3 hodiny, ale kladivem jsem ji rozdrtil asi na 0,4 mm, což stačilo k usnadnění práce, když byla zpět na pastorku.

Všechno jsem dal zpátky dohromady a funguje to skvěle.

Moc děkuji za pomoc!

------

Ok, I looked at the nut and I saw the threads start halfway up inside. It's a flanged nut, Luma's answer got me back in the garage.

I had to take the differential back apart, take off the crush sleeve and I had to start crushing it with a vice. The vice didn't crush it. I put the crush sleeve between 2 pieces of thick metal and beat on it with a heavy hammer.

Crushing the sleeve was a 3 hour job but I got it to crush about .4mm with a hammer which was enough to make the job easier when it was back on the pinion.

I put everything back together and it's working great.

Thank you so much for the help!
17-11-2022 11:41 AM
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Přidej Poděkování Odpovědět s citací příspěvku
palo-cherokee Offline
JFcz-Používá247

Příspěvků: 1 870
Připojen(a): 31-01-2012
Přidat uživateli hodnocení 32
Příspěvek: #7
RE: Je pod maticí pastorku podložka?
(17-11-2022 11:41 AM)ClintonLee83 napsal(a):  I had to take the differential back apart, take off the crush sleeve and I had to start crushing it with a vice. The vice didn't crush it. I put the crush sleeve between 2 pieces of thick metal and beat on it with a heavy hammer.

Crushing the sleeve was a 3 hour job but I got it to crush about .4mm with a hammer which was enough to make the job easier when it was back on the pinion.

I put everything back together and it's working great.

Thank you so much for the help!

It is only a temporary redneck fix. The crush sleeve is there to create bearing preload. Thats why it needs to be replaced every time you remove the pinion yoke. Because with incorrect preload the bearings will fail in a short time. Not only you will have too much play in pinion but also there is a possibility that the bearings will overheat or chip and metal shavings enter the diff. This is not good for carrier bearings and can also cause a ring/pinion damage. Either chipped surface or incorrect wear pattern.

So again, get new pinion seal and crush sleeve from a reputable vendor and repeat. If you want i can send you timken, koyo and Dana spicer bearings seals and crush sleeves.

http://www.jeepparts.sk http://www.spinsro.sk
17-11-2022 01:02 PM
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Přidej Poděkování Odpovědět s citací příspěvku
[-] Následující 1 uživatel vyslovil/li Poděkování pro palo-cherokee za tento příspěvek:
zapa
ClintonLee83 Offline
JFcz-NOváček

Příspěvků: 4
Připojen(a): 16-11-2022
Přidat uživateli hodnocení 0
Příspěvek: #8
RE: Je pod maticí pastorku podložka?
I only used a hammer to start the crush. After the crush starts, it's easier to get the preload while the pinion is installed using an impact wrench. It's got the correct preload.
17-11-2022 01:17 PM
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Přidej Poděkování Odpovědět s citací příspěvku
palo-cherokee Offline
JFcz-Používá247

Příspěvků: 1 870
Připojen(a): 31-01-2012
Přidat uživateli hodnocení 32
Příspěvek: #9
RE: Je pod maticí pastorku podložka?
(17-11-2022 01:17 PM)ClintonLee83 napsal(a):  I only used a hammer to start the crush. After the crush starts, it's easier to get the preload while the pinion is installed using an impact wrench. It's got the correct preload.

I understand that you needed to get it done. But you should never use an impact wrench to tighten the pinion nut. Or any other nut which sets the bearing preload. The same for the wheel bearing axle shaft/spindle nuts

http://www.jeepparts.sk http://www.spinsro.sk
17-11-2022 04:20 PM
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Přidej Poděkování Odpovědět s citací příspěvku
[-] Následující 1 uživatel vyslovil/li Poděkování pro palo-cherokee za tento příspěvek:
Luma
Odpovědět 




Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)