JeepForum.cz
Balkán 2019 - Verze k tisku

+- JeepForum.cz (http://jeepforum.cz)
+-- Fórum: JeepŽivot (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Fórum: 4x4Lokality a Cestování (/forumdisplay.php?fid=133)
+--- Téma: Balkán 2019 (/showthread.php?tid=7642)

Balkán 2019 - marko250 - 12-07-2019 10:33 AM

Nádhera,nádhera a znovu nádhera,krásně prožitých 13 dnů,kdy jsme projeli jen část možností v Bosně.Na Balatonu je komáří kalamita,v 17:00 se zvedne mrak komárů,který zakryje oblohu a je tma s hlubokým bzukotem.Všichni před pátou utekli do domů.Lidé příjemní až na JV ,ale to jsme asi neměli zrovna štěstí.Na Lukomíru bych řek,že jim to už vadí jak se proflákli a je tam z toho turistický cíl,ale stačilo se s nima trochu rozvykládat a už bylo fajn.Hned na začátku opruz s policií,jelikoš se jim tam hrnou trasy s uprchlíkama, tak to kolem Željavy a níž dost šacujou,ale na hranicích žádný problém ani k nim ,ani do Chorvatska,jeli jsme bočníma mimo turismus.Docela mě zarazil klid na bočních cestách,jestli jsme někoho potkali jednou za sto let v golfu,tak zato čechy neustále a všude s polákama v cílových místech.Mostar hnus,taková turistická mucholapka a do Sarajeva jsme ani nejeli,zhoršilo se počasí na Bjelašnici.
Dobrý hardcore jsem si zvolil z Vitreniku zkratkou k Buško jezeru.Přece to nebudu objíždět takhle na večer ne :-) .Ze zhora to vypadalo na fajn serpentínovou cestičku,která se změnila v 4h peklo a boj o auto,kdy nebyla nálada a čas točit a fotit.Už samotný příjezd k ní od toho trafa bylo bludiště balvanů na svahu.Jestli to mělo 2km tak to bylo moc,ale zahlíd jsem tam utržené výfukové středové díly,plasty a ogumované kameny i od někoho jiného :-),takže jsme nebyli jediní,co se tam vydali.Auto vyvázlo s odeplým plastovým prahem,to se opravilo zpět jedním vrutem ,jinak OK.Zážitek ale pěkný,všeobecně pokud člověk volil cestičku v Mapách cz tenkou černou značenou,tak si nadělal zážitků-hehe.Ty přerušované ani neexistovaly a dvakrát chyběl kus svahu i s mostem a cestou ,tak se naskyt nečekaný těžký objezd.Vše ale super a hned bych jel zase.U Klinje jezera jsme našli luxusní zátočinu,bohužel nedostupnou normálně,tak jsme to tam poslali,však co je pěkně nepršelo doteď ,tak to i nějak vyjedem.No a ono nad ránem přišly mraky a zarůbalo :-) .Ale na dvakrát to vyšlo,když si jeepka prohrábla to bláto a volné kamení s komunálním odpadem.
To je vlastně jediná věc co mě tam srala a prohodil jsem s Bosňanama řeč o odpadech.Odpověď byla "To normálno,spotrebujeme a hažeme na zem,to v nas!"A taky Boračko jezero je spíš takový Mácháč,to už s přírodou moc nemá,krom čisté vody.
Ještě jsem netušil,že v NP Sutjezka se nedá jet autem až nahoru,musí se nechat po 6km na cestě,parkoviště žádné a jít dvě hoďky na procházky k různým cílům,rozuměj jeden cíl 4hod tam a zpět,byli tam asi čtyři místa kam se vydat.Vykašlali jsme se na to, protože tam těžaři klátili stromy a ládovali to jedinou cestou na které jste museli stát autem.Vstup 17KM,stejně jako do NP Una(dva lidi+auto)
Každopádně už koukám ,kde se vydat v dalším tripu,auto předlo jako kotě,ale 40l/100km co se, sem tam ukázalo,poukazovalo na prokoplou vanu spíš Chehták
Všude dole v městečku se dalo platit kartou cokoli ,jen v Kalinovniku byl bankomat,který nic nevydal a moc tam karty nebrali.Potraviny super ,ceny nízké(chleba 1KM=13.16Kč,pstruzi čerství 1kg 7KM,jogurt 1KM),benzínky všude a hlavně s LPG,jen kvalita plynu nic moc.

Tady pár foteček a momentek: https://drive.google.com/open?id=1FMS6a_83M43Hda005QT-69FwTV5rN_rw&usp=gmail

RE: Balkán 2019 - mmarek - 12-07-2019 01:35 PM

Úplně ti rozumím, že se vám v Bosně líbilo. My tam zhruba před týdnem strávili tři dny a paráda. Kolem bývalé letecké základny v Željavě, ještě tedy na Chorvatské straně stejná zkušenost, motá se tam policie, ale v pohodě. Jen nás upozornili na to, že to tam je nebezpečné a ptali se, jak dlouho se zdržíme atd. Potkali jsme ten den i dvě auta čechů, z toho jedna Felicie kombi s nabalenou rodinkou a vynořili se i s autem z jednoho skalního vstupu základny. Chehták A hora Gola Plješevica, kde je ten bývalý profláknutý radar to samý, při cestě dolů se proti nám vynořila policejní Toyota Rav a jen se ptali, zda jedeme shora, jestli tam ještě někdo je apod. Takže z toho nám přislo, že to spíš monitorují a dbají na to, aby se na těch místech někdo někde nezasekl. A Bosna moc pěkná, dle tipů od Lumy co jsme navšívili třeba vodopádny na Uně moc pěkné + to prostředí, hory, no už bych vyrazil zase. Mrkálek

Jinak policii jsme v Bosně snad ani neviděli, ale celkem dost skupinek lidí arabského vzezření pochodujících ve skupinkách kolem cest.

A k tomu LPG, třeba v Chorvatsku jsme se pár krát vykývali s tím, že všude cedule LPG, a nakonec jen ke koupi v tlakových láhvích, v Maďarsku podobně. Ale vždy jsem v rozumném dosahu našli k natankování.

RE: Balkán 2019 - marko250 - 09-08-2019 07:54 PM

Tak jsem to tam dal s odstupem měsíce znova,protože jsem to jednoduše v prvním výjezdu nestih objet vše ,co jsem chtěl.Tentokrát jsem vzal starou a bylo to více pojato kulturně,ale sem tam si i zaječela hrůzou valim_se_smichy I tak je to nedostatečné a na příští rok si budu muset podrobněji sednout k mapě a naplánovat trasu do neprojetých končin.
Aby to nebylo tak pozitivní ,tak tu nakidám na dvě místa a to Boračko a Prokoško jezero ,to je stejné jako Václavák v sezóně,burka za burkou a na cestě mazec.Samozřejmě to myslím jen z důvodu návalu turismu na tato nádherná jezera ,v tuto dobu.Ale jinak paráda od začátku do konce.Počasí parádní v jinou dobu si to ani nedovedu představit,i tak byla v druhé jízdě změna na studenější počasí a koupání v jezerech bylo příjemné o trochu míň a nad ránem pěkná kosa.Našel jsem spoustu "zkratek",aspoň tak jsem to zdůvodnil staré s mapou v ruce,na kterých byla spousta legrace.Jezdil jsem vysloveně lesní cesty a asfalt se objevil někde dole směrem k obchodu či restauraci,nebo až z Jajec zpátky domů.Taková bývalá těžařská cesta dokáže nadělat radosti,jak už bylo řečeno- ZKRATKA :" Je to sice dál,ale za to horší cesta!" Chehták . Auto jelo opět bez ztráty jediné kitičky a postupně si ke mě vybudovalo důvěru,je to opravdu fajn kára do přírody.Jen jsem nacouval v jednom břehu do nějakého stromu a naprask zadní světlo.Pár fotek jsem ještě doplnil do původního odkazu.Takže zase příští rok,brzy nashledanou a doufám,že se už i někdo najde ,kdo se přidá,nebo mě veme sebou,jezdit sám je trochu nezodpovědnost!