JeepForum.cz
Kolísání otáček volnoběhu - Verze k tisku

+- JeepForum.cz (https://jeepforum.cz)
+-- Fórum: JeepTech - Modely (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Fórum: WK / WH a XK - Grand Cherokee a Commander 2005-2010 (/forumdisplay.php?fid=82)
+---- Fórum: WK / WH a XK - Dotazy a ostatní, zatím nezařazené (/forumdisplay.php?fid=88)
+---- Téma: Kolísání otáček volnoběhu (/showthread.php?tid=7502)

1 2 3


Kolísání otáček volnoběhu - kolis - 24-03-2019 02:17 PM

Ahoj, hledal jsem podobna temata a souvislosti, lec nenasel a tak zakladam nove tema.

Mam WHcko 3.0CRD r.v. 2008 a deje se mi, ze po nastartovani, typicky za studena (jak v zime, tak v lete), kolisaji otacky volnobehu. Pokud rekneme, ze v klidovem stavu je to tak cca 600ot./min., tak to kolisani je vzdy na cca vterinu (ci spise mene) a zvedne to otacky tak na 650ot./min. Tohle se opakuje kazde 2 vteriny. Takze je to 2s cajk, pak sup nahoru a dolu. A tohle se porad opakuje v pravidelnych intervalech. Je to jak kdyby neco chtelo zatizit motor a nepovedlo se to, tak to prestane a zkousi to znova, nevim.

Zajimave je, ze kdyz vypnu kabinovy ventilator - dam jej na polohu 0, problem zmizi. Vratim-li to zpet na automatiku, opet to zacne. Zaroven, pri zahratem motoru to nepozoruji budto vubec, nebo jen obcas. Rozhodne to neni tak markantni.

Rad bych tomu prisel na kloub, co je spatne. Nejake napady? Diky predem.


RE: Kolísání otáček volnoběhu - mik - 24-03-2019 02:19 PM

(24-03-2019 02:17 PM)kolis napsal(a):  Ahoj, hledal jsem podobna temata a souvisloti, lec nenasel a tak zakladam nove tema.

Mam WHcko 3.0CRD r.v. 2008 a deje se mi, ze po nastartovani, typicky za studena (jak v zime, tak v lete), kolisaji otacky volnobehu. Pokud rekneme, ze v klidovem stavu je to tak cca 600ot./min., tak to kolisani je vzdy na cca vterinu (ci spise mene) a zvedne to otacky tak na 650ot./min. Tohle se opakuje kazde 2 vteriny. Takze je to 2s cajk, pak sup nahoru a dolu. A tohle se porad opakuje v pravidelnych intervalech. Je to jak kdyby neco chtelo zatizit motor a nepovedlo se to, tak to prestane a zkousi to znova, nevim.

Zajimave je, ze kdyz vypnu kabinovy ventilator - dam jej na polohu 0, problem zmizi. Vratim-li to zpet na automatiku, opet to zacne. Zaroven, pri zahratem motoru to nepozoruji budto vubec, nebo jen obcas. Rozhodne to neni tak markantni.

Rad bych tomu prisel na kloub, co je spatne. Nejake napady? Diky predem.

a dělá to i se zapnutym ventilátorem a vyplou klimou ?


RE: Kolísání otáček volnoběhu - kolis - 24-03-2019 02:28 PM

Kdyz jsem to zkousel, skoncil jsem u toho, ze jsem dost dlouho jezdil s nastavenim ventilator na cca druhem stupni skale Low-High zleva (jakoze mirna ventilace) a nasmerovanim na sklo+stred. V tomto nastaveni mam pocit, ze to bud nedelalo vubec, nebo jsem si toho nejako nevsiml. Kdyz jsem to vratil ted na jare zase na auto+auto, tak to zacalo delat. Zkusim to jeste vysledovat lepe a napsat, kdy to dela a kdy ne. V kazdem pripade tvuj dotaz evidentne smeruje na klimu, napada te neco kolem toho?


RE: Kolísání otáček volnoběhu - mik - 24-03-2019 04:30 PM

no jestli to máš na auto , tak se může furt zapínat a vypínat klima ...
nastartuj a nic jinýho nezapínej ... světla,radio,vyhřejvání,ventilátor , prostě všechny spotřebiče OFF ... dělá to taky ?


RE: Kolísání otáček volnoběhu - kolis - 24-03-2019 05:30 PM

(24-03-2019 04:30 PM)mik napsal(a):  no jestli to máš na auto , tak se může furt zapínat a vypínat klima ...
nastartuj a nic jinýho nezapínej ... světla,radio,vyhřejvání,ventilátor , prostě všechny spotřebiče OFF ... dělá to taky ?

Diky Miku, zkusim a dam vedet.


RE: Kolísání otáček volnoběhu - palo-cherokee - 24-03-2019 11:15 PM

niekedy by stacilo precitat si navod na obsluhu.JazykoPlaz

Pri polohe smerovania vzduchu na sklo alebo sklo+ nohy ti bezi kompresor klimy ci chces alebo nie. A to sa prejavi zakolisanim otacok. A tak je to u vacsiny us aut za poslednych 20 rokov.
Takisto ak mas osadeny modul doplnkoveho vyhrievania ci uz cez visko alebo elektricky.


RE: Kolísání otáček volnoběhu - kolis - 01-04-2019 06:25 PM

Tak jsem zpet, navozeni nebylo tak jednoduche, navic jsme vzdy nemel po ruce nachystany telefon, ale dnes se (bohuzel i bohudik) zadarilo.

Nize uvedene video zachycuje moji jizdu z prace po cca 7 minutach jizdy mestem. Problem se projevuje ale i bez zarazeneho D (drive), coz je videt na konci videa, kdy jsem zaparkoval.

Kdo bude trpelivy, nekolikrat uvidi, co mi to dela (behem jizdy jsem nekolikrat musel stavet). To kolisani dnes bylo docela citelne, s autem to umi dost zacloumat.

V prubehu jizdy jsem mel ventilator i smer foukani na auto, ale menil jsem to i na pozici ventilator malo, smer na nohy a A/C vypnul. Pri tomto rezimu to delalo taky, mozna o neco mene (dost mozna mene zateze znamenalo mensi projev). Prijde mi tedy, ze to na to nema takovy (nebo vubec zadny) vliv, jak jsem se puvodne domnival.





Po vypnuti motoru jsem nastartoval za cca 1,5 hodiny a jel domu. Cestou se to projevovalo mene casteji a mene razantneji. Kdyz jsem dojel domu a nechal na volnobeh, vubec nic se nedelo, jako by nebyl problem.

Budu rad za kazdy napad, kde muze byt zavada. Predem diky!


RE: Kolísání otáček volnoběhu - kolis - 11-05-2020 04:45 PM

Tak se vracim k tomuhle, protoze zacalo leto a zacalo to delat velmi. Cumeni na motor a jeho cukani na volnobech ukazalo (po nastartovani za studena), ze to dela spinani a vypinani toho klima kompresoru (na obrazku to bylo cislo 7). Porad se to zastavovalo a roztacelo ve velmi malych intervalech a davalo to motoru pekne zabrat.

Kdyz jsem to zapnul na furt nebo vypnul uplne, tak to skutecne prestalo.

Poradite, co s tim? Me to neprijde uplne cajk. Rozhodne se to za poslednich 25tis km (co mam auto) zhorsilo.


RE: Kolísání otáček volnoběhu - Slavrs - 11-05-2020 07:25 PM

Tak tohle mě přesně dělá XK od doby co jsem ho koupil … nějak jsem se stim smířil , ale před Vánocema jsem si řekl že to nechám opravit a v servisu mě bylo řečeno , že to dělají vstřiky - 2 nebo 3 skoro nefunkční nebo co … tak jsem je nechal udělat všechny a problém je furt stejnej , chystám se to odvést znovu do servisu , tak teď jsem rád že na to tady někno kápnul NápadíkPalecNahoru


RE: Kolísání otáček volnoběhu - kolis - 11-05-2020 08:23 PM

To spinani a vypinani klima kompresoru na automatice je prej normalni a dela to tak vsem. Co uz me normalni neprijde je zatez, kterou to na motor vyvine, kdyz se to zapina. Je tam nejaka volnobezka a ten kompresor se pripojuje dle potreby (dle nejakeho positadla). Je mozne, ze se zacina pridirat. Precijen je to vec, co se toci a casem se tam nekde neco opotrebuje, tusim je tam i nejaka olejova napln, ..

Co me prekvapilo je, ze pri stejnem nastaveni teploty to pri automatice zapina/vypina jak u blbejch, kdezto na manual (klima furt) to jelo porad. To druhe chapu, to prvni ne. Dneska teplo, klima nastavena na 20, takze by normalne mela porad jet a to vypinani me hlava nebere. Co na to ma vliv je rozhodne delsi jizda. Jak se to vsecko zahreje, funguje to bajecne Chehták

No, zatim jsem se rozhodl, ze budu chvili jezdit na manual nastaveni klimacky, tedy budik vlevo (ovladani foukani) dam na mensi zatez, budik vpravo (smer foukani) dam asi nohy a ksicht a budu zapinat a vypinat klimu rucne. Aspon me to nauci ji vypinat pred koncem jizdy, aby se vysusilo potrubi a nemnozily se tam breberky.

Cas ukaze, kdo vyhraje a ja to nebudu valim_se_smichy